Do czytania

Tato! Gdzie ja mam te plemniki?

Dzieci pytają – rodzice odpowiadają

Marek Babik

Sposób kontaktu i rozmowy z dzieckiem, proponowany przez Autora, z jednej strony może zaowocować pogłębieniem więzi rodzinnych, z drugiej – wzmocnieniem samodzielności dziecka, rozumienia siebie i otaczającego świata. W konsekwencji nie naraża dziecka na czasami bardzo wysokie koszty samodzielnych poszukiwań, przeżycia szoku lub zawodu w konfrontacji z własną seksualnością czy wykorzystania przez innych.
Książka jest dobrze osadzona we współczesnej wiedzy naukowej z dziedziny pedagogiki i psychologii. Jawi się również jako wartościowe narzędzie praktyki pedagogicznej. Stąd jest bardzo wartościowym przewodnikiem nie tylko dla rodziców, ale również jest godna polecenia wychowawcom, pedagogom i studentom.

dr n. med. Leszek Putyński – psycholog kliniczny
Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego

Dr Marek Babik – autor licznych publikacji naukowych z zakresu wychowania seksualnego, twórca i realizator warsztatów, dotyczących tej tematyki, przeznaczonych dla nauczycieli i wychowawców. Pasjonuje się badaniem i opisywaniem problematyki wychowania seksualnego. Szczególnie interesują go tzw. obszary trudne, uznawane jako tabu i z tego względu często przemilczane przez rodziców i wychowawców.
Należy do nich między innymi problematyka seksualności małego dziecka. W swoich opracowaniach obok niezbędnej teorii stara się też kłaść duży nacisk na praktykę, podpowiadając rodzicom proste, ale skuteczne metody wychowawcze.
Prywatnie mąż oraz tata córki i trzech synów.

Informacja ze strony wydawnictwa RUBIKON

Nasze dzieci w “dżungli życia”.

Jak pomóc im przetrwać?

Krzysztof Andrzej Wojcieszek

Autor porusza niezwykle ważne problemy współczesności, z akcentem na źródła zachowań zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu, czyniąc to w sposób niearbitralny – ukazuje sytuacje, przytacza doniesienia medialne, daje przykłady zaczerpnięte zarówno ze źródeł naukowych, jak i z własnego doświadczenia życiowego. Wskazując pedagogiczne implikacje wielu zagrożeń współczesnego świata, posługuje się metaforą dżungli, która doskonale opisuje to, co dzieje się w aktualnie doświadczanej przez nas rzeczywistości.

Przekazywane w sposób literacki treści działają na wyobraźnię tych, którzy są osobami pierwszego kontaktu dla dorastającej młodzieży – rodziców. Daje to szansę na ich uwrażliwienie oraz zaistnienie mądrych, wyważonych reakcji rodzicielskich w sytuacjach psychologicznie trudnych, których konsekwencją bywają często zachowania ryzykowne przejawiane przez ich dzieci.

Z recenzji prof. dr hab. Beaty Marii Nowak

Informacja ze strony wydawnictwa RUBIKON

Ty i Twój nastolatek, poradnik dla rodziców.

Bogna Białecka

Wielu z nas obawia się okresu, gdy dziecko staje się nastolatkiem. Wydaje się, że nie mamy już na dziecko wypływu i zaczyna żyć w świecie rówieśników. Obawiamy się, że może wpaść w kłopoty.

Jak postępować w okresie dojrzewania dziecka w wieku 11-17 lat?
Jak pomóc mu przejść etap buntu i nastoletnich kryzysów?
Czym jest cyberświat dla naszych dzieci?
W czym współczesne nastolatki mają łatwiej, w czym trudniej niż rodzice? Jak im pomóc?
Jaki mieć poziom kontroli nad nastolatkiem?
Jak możemy mu pomóc przygotować się do dorosłości?
Czy wystarczy kochać i mieć nadzieję, że dziecko będzie podejmować dobre decyzje?

Na te i wiele innych pytań odpowiadam w swojej najnowszej książce “Ty i Twój nastolatek, poradnik dla rodziców”. Jest to książka pisana w oparciu o doświadczenie bycia mamą dwóch już w tej chwili nastolatek oraz pracy z nastolatkami (uzupełniona o solidne podstawy w postaci badań naukowych). Książka, w którą włożyłam całe swoje serce, starając się lepiej zrozumieć potrzeby zarówno nastolatków, jak ich rodziców. Poradnik składa się z siedmiu części tematycznych zawierających porady związane z kluczowymi obszarami życia nastolatka XXI wieku.

 

Informacja ze strony autorki: www.bognabialecka.pl

Dziki ojciec. Jak wykorzystać moc inicjacji w wychowaniu

Szymon Grzelak

Dziki ojciec to nie jest książka tylko dla ojców. To książka dla rodziców, małżeństw i narzeczonych, którzy chcą rozwijać swój pomysł na rodzinę, na wychowanie. Rytuały inicjacyjne zawsze pełniły ważną rolę w życiu ludzi i społeczeństw. W inicjacjach jest moc, którą można wykorzystać, by wychować dzieci w duchu wyznawanych wartości. Dzieci potrzebują, by stawiać im progi rozwojowe, wtajemniczać w nowe obszary życia, pozwalać na nowe obowiązki, dawać nowe przywileje. Jeśli ze strony rodziców i wychowawców zabraknie świadomej, pozytywnej strategii inicjacyjnej dla dzieci, bardzo prawdopodobne, że ich postawy i system wartości kształtować będą jedynie popkultura i rówieśnicy. Ale wtedy przeżycia inicjacyjne – takie jak pierwszy papieros, pierwsze piwo w tajemnicy przed rodzicami, pierwsze kontakty seksualne – poprowadzą je w zupełnie inną stronę.

Przedstawiając strategię pozytywnych inicjacji autor łączy w jedną całość psychologiczne i duchowe aspekty wychowania, a poprzez przykłady z życia wzbogacone zdjęciami sprowadza przekaz książki na poziom konkretu.

Książka może być cenną inspiracją dla psychologów, pedagogów i duszpasterzy, którzy zajmują się sprawami wychowania i wspierania rodzin.

Informacja ze strony wydawnictwa W drodze

Raport o Gender w Polsce

Agnieszka Niewińska

Cel: Stworzenie raportu o gender w Polsce. Pierwszego, gruntownego, opartego wyłącznie na faktach, niestronniczego.

Metoda: operacyjna. Przeniknąć do środowiska, wziąć udział w zajęciach dydaktycznych, warsztatowych i kulturalnych, poznać metody finansowania, opisać wysiłki legislacyjne.

Efekt: niniejsza publikacja.

W Raporcie znajdziesz m.in.:

• Wykłady Gender Studies IBL Polskiej Akademii Nauk – relacja uczestnika
• Opis genderowych imprez kulturalnych
• Genderowe pomysły edukacyjne
• Zmiany prawa w Polsce i Europie wdrażane za przyczyną genderystów
• Wykaz uczelni prowadzących zajęcia z gender
• Źródła finansowania ruchu gender
• Słownik terminów genderowych

Informacja ze strony wydawnictwa Fronda

Przeczytaj recenzję Rzeczpospolitej

Pin It on Pinterest

Share This